Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia Parafialne - XXIX Niedziela Zwykła

(18.10.2020 r.)

1. W tym tygodniu w liturgii przypadają wspomnienia:

- Wtorek: Św. Jana Kantego (20 X)

- Czwartek: Św. Jana Pawła II (22 X)

- Niedziela: Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła

Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia.

2. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Misyjny. Rozpoczynamy Tydzień Misyjny. Składka na misje...

3. Różaniec w naszym kościele od poniedziałku do piątku o godz. 17.30 (po różańcu Msza św.).

W sobotę o godz. 8.00 – Msza Św., a po Mszy Św. o godz. 8.30 różaniec.

W niedzielę różaniec o godz. 16.00 (po różańcu Msza św.).

4. Na ołtarzu Serca Pana Jezusa są kartki na wypominki listopadowe i roczne. Wypominki można składać do skrzynki w zakrystii lub na składkę. Prosimy o czytelne podawanie nazwisk i imion naszych bliskich zmarłych...

5. W sobotę (24X) po różańcu egzamin przed bierzmowaniem kl. 8 (godz. 9.00).

W sobotę sakrament małżeństwa: Krakowska Sabina i Puła Piotr oraz Frankowska Marta i Orzeł Stanisław.

6. Polecamy: Gość Niedzielny – Komunia Święta – jak przyjmować, do ust czy na rękę? O tym, że za bardzo skupiamy się na formie, zapominając o istocie. / Pandemia odsiała tych ludzi, którzy przychodzili do kościoła zwyczajowo. / Migrena – przyczyny, profilaktyka, leczenie. Promyczek Dobra – dla dzieci.

7. Wykaz Mszy św. przekazanych za zgodą rodziny poza parafię (za zmarłych w ostatnich miesiącach), znajduje się na stronie internetowej naszej parafii w zakładce: Msze św. pogrzebowe.

Tam również podane są terminy odprawienia Mszy św. gregoriańskich.

8. W dniu 25.10.2020r. w Remizie OSP Lewniowa, odbędzie się kolejna akcja krwiodawstwa (w godz. 900-1300 ). Organizatorzy serdecznie zapraszają.

9. Prośba o stosowanie się w kościele, do zaleceń służb sanitarnych (bezpieczny dystans, maseczki). Przy wejściu znajduje się płyn do dezynfekcji rąk. Płyn ten, znajduje się również przy konfesjonałach (na półeczkach).

Podziękowanie dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo swoje i innych – stosując się do tych zasad.

Według ostatnich zaleceń w naszych kościołach może być jedna 1 osoba na 4m2 .

Ksiądz biskup Ordynariusz wydał dekret w którym udziela dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. Zachęca również do uczestnictwa we Mszy św. w dzień powszedni oraz przez środki społecznego przekazu. Całość komunikatu ks. Biskupa – na stronie internetowej.

Starajmy się uczestniczyć we Mszy św. w godzinach mniej uczęszczanych (np. 7.00 i 16.00) oraz w dni powszednie.

W najbliższą sobotę (24 X) Msza Św. o godz. 17.00 – będzie odprawiana według formularza niedzielnego.

Pamiętajmy również o zachowaniu dystansu od siebie podczas przyjmowania Komunii Świętej.

W odpowiedzi na zapytania jeszcze raz przypominamy:

Jeżeli ktoś pragnie przyjąć Komunię na rękę, trzeba podejść (na początku udzielania komunii) do przodu kościoła, do pierwszego stopnia.

Przyjmując Najświętszą Hostię na dłoń, należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu rąk. Komunię świętą na rękę przyjmujemy (na klęcząco lub stojąco) na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie w pobliżu kapłana prawą ręką włożyć Hostię do ust. W żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni.

Komunię do ust przyjmujemy na klęcząco lub stojąco. Jeżeli przyjmujemy na stojąco - przed przyjęciem Komunii należy przyklęknąć na jedno kolano. Jeżeli nie można – to przynajmniej wykonać skłon (np. osoby w podeszłym wieku).

Pamiętajmy, że obie formy przyjmowania Komunii Świętej są dopuszczone przez Kościół. Dbajmy przede wszystkim, aby obrzędy Komunii Świętej były nabożne, godne i spokojne.

10. Za tydzień (25 X) zmiana czasu – śpimy godzinę dłużej.

 

DEKRET BISKUPA TARNOWSKIEGO

W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZACHOROWAŃ NA COVID-19

W związku z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach oraz wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych, niniejszym pragnę przypomnieć podstawowe zasady postępowania oraz przekazać dodatkowe postanowienia:

  1. Przede wszystkim ożywiajmy naszą modlitwę, prosząc Boga o ustanie pandemii oraz o potrzebne łaski dla dotkniętych tą chorobą i spieszących im z pomocą. Dołączajmy tę intencję do modlitwy różańcowej i modlitwy powszechnej we Mszy św. Warto nadal przywoływać w modlitwie eucharystycznej wstawiennictwa św. Szymona z Lipnicy oraz powrócić do śpiewania suplikacji.

  2. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych (1 osoba na 4m2 w „strefie żółtej” i 1 osoba na 7m2 w „strefie czerwonej”) ponownie udzielam na terenie całej diecezji dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta nakazane, aż do odwołania. Tych, którzy z niej skorzystają, gorąco zachęcam do duchowego łączenia się z Najświętszą Ofiarą za pośrednictwem środków społecznego przekazu, oraz do uczestnictwa w niej w dni powszednie. Pamiętajmy przy tym, o słowach naszego Zbawiciela – „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego […], nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało […], ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6 53-54).

  3. Przypominam, że wszyscy przebywający w świątyni powinni mieć zasłonięte usta i nos. Ten obowiązek dotyczy także członków LSO asystujących przy ołtarzu, osób zbierających składkę, a także kapłanów uczestniczących w większych koncelebrach (np. podczas pogrzebów). Wskazane byłoby również zakładanie maseczki na czas posługi w konfesjonale i udzielania Komunii św., jednak nie ma takiego obowiązku, gdyż osoby sprawujące kult religijny są z niego wyłączone. Przypominam, że osoby przyjmujące interesantów w kancelarii parafialnej oraz posługujące w ramach parafialnych bibliotek, poradni itp. również powinny mieć zasłonięte usta i nos.

  4. Proszę, aby przy wejściach do kościoła umieścić informację dotyczącą ilości osób, które mogą w nim przebywać oraz o obowiązku zasłaniania ust i nosa.

  5. Dozowniki z płynem do dezynfekcji winny być umieszczone w kancelarii parafialnej oraz przy wejściach do kościoła, przy konfesjonałach, w zakrystii a także na kredencji w prezbiterium (lecz nie na ołtarzu) tak, aby wszyscy udzielający Komunii św. mogli zdezynfekować dłonie przed tym obrzędem.

  6. Choć tradycyjną formą przyjmowania Komunii św. jest Komunia do ust, to jednak nadal należy umożliwiać wiernym przyjmowanie jej na rękę, zapraszając w pierwszej kolejności tych, którzy pragną ją przyjąć w taki sposób, lub – jeśli to możliwe – wyznaczając do tego osobnego szafarza. Proszę, by często podawać wiernym informację na ten temat (np. przed Mszą św. lub bezpośrednio przed obrzędem Komunii), zwłaszcza w niedziele i święta.

  7. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcam do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości, z którą związana jest możliwość zyskiwania odpustu zupełnego.

  8. Bardzo proszę, aby w duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz bliźnich, stosować się do zaleceń wydawanych przez władze państwowe i służby sanitarne.

  9. Decyzja dotycząca organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej tzw. kolędy zostanie podjęta w późniejszym terminie w oparciu o analizę stanu epidemicznego.

Raz jeszcze zachęcam wszystkich do wytrwałej modlitwy, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Nie zapominajmy także o osobach poświęcających swoje życie i zdrowie w walce ze skutkami pandemii i wspierajmy ich naszą modlitwą oraz życzliwością. Wszystkie nasze troski zawierzajmy ufnie Bogu w modlitwie różańcowej przez ręce Najświętszej Maryi Panny. Niech Ona wyprasza nam obfite błogosławieństwo i łaskę ustania pandemii.

Z pasterskim błogosławieństwem

Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

 

 

 O poprowadzenie Różańca

w październiku 2020 r. prosimy:

 

17.

Sb

Grupa Krwi Chrystusa

18.

Ndz

--------------------------

19.

Pn

DSM

20.

Wt

Lektorzy

21.

Śr

Ministranci

22.

Czw

Grupa św. Józefa

23.

Pt

Grupa młodzieżowa

24.

Sb

Grupa SMS-owa

25.

Ndz

--------------------------

26.

Pn

Siostry zakonne

27.

Wt

Schola Xenium

28.

Śr

Nauczyciele

29.

Czw

Ojcowie

30.

Pt

Matki

31.

Sb

 

Różaniec od poniedziałku do piątku o godz. 17.30 (po różańcu Msza św.)

W sobotę Msza Św. o godz. 8.00. Po Mszy Św. o godz. 8.30 - Różaniec.

W niedzielę Różaniec o godz. 16.00 (po różańcu Msza św.).

 

***

Prośba o dalsze stosowanie się w kościele do zaleceń służb sanitarnych. Starajmy się zachować bezpieczny dystans w kościele oraz przy podchodzeniu do komunii. Według przepisów w kościele mamy maseczki. Na zewnątrz obowiązuje zasada odpowiedniego odstępu. Przy wejściu znajduje się płyn do dezynfekcji rąk. 

 ***

Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodami: na wypadek, na wnuczka, na policjanta. Schemat wygląda następująco: do starszej osoby dzwoni oszust podający się za członka rodziny. Informuje, że osoba najbliższa spowodowała śmiertelny wypadek i aby odzyskać wolność konieczne są pieniądze. Policja apeluje aby w takim przypadku natychmiast dzwonić na numer 112.

***

Konto naszej parafii:

Parafia Rzymsko-Katolicka p/w Św. Floriana

32-865 Uszew, Uszew 130

Konto bankowe w BP Bank Polski:

55 1020 4984 0000 4702 0034 8409

Składamy serdeczne Bóg zapłać za wpłaty na konto jak bezpośrednie. Niech Bóg błogosławi!

 

KOLĘDNICY MISYJNI

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym dzieciom oraz rodzicom, w pomoc w przeprowadzeniu Kolędy misyjnej. Szczególnie dziękujemy tym dzieciom, które się przebrały.

Za najpiękniejsze stroje w siedmiu kategoriach otrzymają nagrody:

Nosewicz Julia - Św. Maryja

Smoleń Tomasz - św. Józef

Gajewski Bartosz- Pasterz

Niewola Dawid - Murzynek

Wyczesany Kamila - Latynso

Piekarz Wiktoria - Anioł

Młyński Mateusz- Król

Wąs Katarzyna - szopka

Po odbiór nagród proszę zgłosić się w Nowy Rok po sumie.

Dla chętnych, biorących udział w kolędzie będzie zorganizowany wyjazd na Diecezjalne spotkanie kolędników misyjnych w Bochni 12 stycznia o godz. 8:30. Koszt przejazdy lOzł. Musi być minimum 15 osób chętnych. Osoby które chcą jechać muszą być przebranie w stroje misyjne. Zapisy do przyszłej niedzieli, czyli 6 stycznia włącznie.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE