S. Elżbieta (Józefa) Pabian

Siostra Elżbieta (Józefa) Pabian

Urodziła się 27.11.1923 r. w Zawadzie Uszewskiej, zmarła 18.12.2010r. w Wilkowicach. Przed wstąpieniem do zakonu pomagała swoim rodzicom w gospodarstwie. Już od dziecka prowadziła pobożne życie. Jako młoda dziewczyna odbyła sama pieszą pielgrzymkę do Porąbki Uszewskiej. Kiedy modliła się przy grocie Matki Bożej, podszedł do niej młodzieniec w wieku 12-13 lat i powiedział:"Daj mi się napić". Wyciągnęła butelkę z wodą, ale chłopca już nie było. Jak siostra wspominała, to były ułamki sekund i nie wierzyła, że w tak krótkim czasie mógł się oddalić. Szukała go bardzo długo wokół groty, ale bez efektu. Po tym wydarzeniu powiedziała: "Panie Jezu, to byłeś Ty". Siostra Elżbieta wstąpiła do zakonu w wieku 24 lat w duchu wynagrodzenia Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i świata. Postanowiła oddać się służbie Bogu i bliźnim. Tę decyzję poprzedziła Nowenną do Matki Bożej i Serca Jezusowego.
Nie mając żadnych informacji o zakonach weszła do kościoła Pijarów w Krakowie i zapytała jednego z księży, gdzie się udać. Poprosiła, aby ją skierował do odpowiedniego klasztoru. Wtedy ksiądz powiedział: "Patrz tu idzie siostra, idź z nią". Ta siostra była ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości i w ten sposób 20.02.1947 r. Józefa Pabian wstąpiła do tego zakonu. W 1949 r. przyjęła pierwsze śluby. Następnie trafiła na placówkę do Pilchowic koło Gliwic, w której przebywały dzieci wymagające specjalnej troski. Tam zajmowała się gotowaniem. W 1955 r. przyjęła śluby wieczyste w Pabianicach, gdzie pracowała na plebani przy kościele Najświętszej Marii Panny u księży Wincentego a Paulo. 13 lat później wróciła do klasztoru Córek Bożej Miłości w Krakowie na Pędzichowie 16. Po 5 latach została przeniesiona do Wojski, gdzie nadal zajmowała się gotowaniem dla chłopców z rodzin biednych i patologicznych. Tu w 1974 r. obchodziła jubileusz 25- lecia życia zakonnego. Po 3 latach pracy w Wojsce przeszła na emeryturę i ponownie została przeniesiona tym razem do Krynicy. Tam w 1999 r. obchodziła jubileusz 50-lecia ślubów.
Od 2004 r. przebywała na placówce w Wilkowicach koło Bielska Białej z myślą, że jest to jej ostatnia przystań. Siostra Elżbieta od początku wstąpienia do zakonu była zadowolona, szczęśliwa i wdzięczna Bogu za Jego powołanie.