Aktualności

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP dziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony oraz modliliśmy się za ojczyznę w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Uroczystą sumę odprawił ks. proboszcz Krzysztof Tworzydło w obecności pocztów sztandarowych jednostek OSP z Uszwi i Zawady Uszewskiej, Akcji Katolickiej oraz Szkoły w Uszwi. Piękne wieńce dożynkowe przyniosły panie ze stowarzyszeń: „Łączy nas Uszew” oraz „Wieś naszych marzeń” z Zawady Uszewskiej. Do religijno-patriotycznego święta nawiązywała również dekoracja kościoła. 

Po Eucharystii udaliśmy się pod Dom Strażaka. Uroczysty apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie został przedstawiony rys historyczny Bitwy Warszawskiej oraz życiorys naszego rodaka – ppor. Jana Zydronia, który 23 lipca 1920 r. poległ w wojnie polsko-bolszewickiej pod Wołpą (dzisiejsza Białoruś). Przedstawiciele rady sołeckiej, jednostek OSP oraz Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ks. proboszcz odmówił modlitwę w intencji ojczyzny oraz udzielił zebranym błogosławieństwa. Na zakończenie odśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych. Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć wystawę poświęconą ppor. Janowi Zydroniowi. Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej przygotowała jednostka OSP Uszew.

Fot. Janusz Legutko

Fot. Alicja Kuc